Johannes Wilhjelm (f. Nakskov 1868, d. København 1938)
“Bal Tabarin”. 1909. Dobbeltsign. monogram og dateret Tabarin 09. Mai. Envidere betegnet Paris 1909 på blændrammen. Olie på lærred. 46×54.
Bal Tabarin var navnet på en kabaret beliggende ved 36, rue Victor-Massé i 9. arrondissement, Paris, Frankrig.
På blændrammen en udstillingsetiket hvorpå der med pen er skrevet 25/2–66.
Retoucheringer. Mindre afskalninger og krakeleringer. Nålehuller. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020