2014/​877

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Højrygget to-personers sofa betrukket med brunt skind, ben af mahogni. Model 2432. Designet 1975. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik i 1978. L. 130.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, primært på ben.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK