2014/877
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Højrygget to-personers sofa betrukket med brunt skind, ben af mahogni. Model 2432. Designet 1975. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik i 1978. L. 130.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, primært på ben.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag