905/​1096

Anna-Greta Sjöqvist (f. 1908, d. Skåne 1993)

Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AGS. Udført anden halvdel af 20. årh. hos Väveri Sösdala, Skåne. L. 240. B. 168.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK