1708/722
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-22”. Et par hvilestole med stel af stål, sæde og ryg udspændt med patineret cognacfarvet skind. Tegnet 1955. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overflade mærker og pletter. Begge stole med to revner i skind øverst på ryglæn. Anden stol med hul i sæde på front af sæde.
Moderne kunst og design, 21. februar 2017
Vurdering
Hammerslag
19 bud