1434/49
Cathrine Steenberg (, dansk maler, 20. årh.s første halvdel)
En buket forårsblomster. Sign. Cath. Steenberg 1918. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 37×31.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 18. august 2014
Vurdering
Hammerslag