Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Interiør med en læsende kvinde. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 55×66.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1647, 2016 nr. 49.