Tre kongelige dækketallerkener af sølv, to ligeknækkede med svejfet fane, en med profileret kant. Danmark, 20. årh. Diam. 27,5–29 cm. Vægt 1618 g. (3)
Én er bryllupsgave 1937 fra Hjørring og Omegns Borgerlige Skyttelav til Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline-Mathilde. Én er 25-års jubilæumsgave 1954 til Arveprins Knud fra Livgarden. Én er sølvbryllupsgave 1958 til Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline-Mathildes fra Kystartilleriforeningen, graveret med Sorgenfri Slot.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. Enkelte små buler. Alle med gravering på spejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020