1938/7063
Hjelmmaske af udskåret patineret træ dekoreret med sort og rødt pigment samt hvid kaolin. Kuba folket, D. R. Congo. H. eks. stand ca. 36 cm.
Proveniens: Ex. Gammel belgisk samling, Ex. Ole Christensen collection, Denmark.
Tribal art, 16. september 2019
Vurdering
Hammerslag