1420/​103

Johan Jacob Bruun, m. fl., 18.-19. årh.

Prospekt af Kongens Nytorv. Trykbetegnet Iohan Iacob Bruun. Kobberstik. Pladestørrelse 18×26.

“Baron Schimmelmanns Palais”. Trykbetegnet I. Haas. Kobberstik. Pladestørrelse 18×24.

“Hirscholm”. Usigneret. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 17×25.

Et par portrætter. Sign. K. C. C. Vandfarve på papir. Lysmål 18×14.

“Prælium navale inter suecos et danos Ao 1644”. Slaget på Kolberger Heide. Usigneret. Kobberstik monteret på pap. Bladstørrelse 32×39. (6).

Trykfold. Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter og revner.

Ældre malerier og møbler, 12. maj 2014

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.350 DKK
1.000 DKK