2203/​57

Rundt kinesisk tripod røgelseskar af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med vismand i landskab, blomster- og bladslyng. Transition, 17. årh. H. 11 cm Diam. 26 cm. Gennembrudt låg af hardwood, lågknop af udskåret fedtsten i form af lingzhi svampe, samt tilpasset stand medfølger.

Provenance: Danish private collection.

Alders og brugsslitage. Tre tegn indridset på rand: Ku Guang Ge? Mindre brændingsfejl.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK