Mogens Voltelen (f. Sørup, Gulborgsund 1908, d. Gentofte 1995)
“Københavnerstolen”. Hvilestol med svungent stel af bøg. Ryg samt armlæn af messingsømbeslået, patineret kernelæder. Formgivet 1936. Udført og stemplet af snedkermester Niels Vodder.
Proveniens: Forfatter og digter Frank Jæger, gifter Kirsten Vodder, datter af snedkermester Niels Vodder.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 1, den oprindelige stol, udført hos Niels Vodder, gengivet s. 264.
Omfattende brugspatina og slitage. Skind i sæde mangler. Stel med ridser og mærker. Læder med huller, krakeleringer, ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. november 2012