Giovanni Martinelli, efter, 17. årh. (f. Montevarchi 1610, d. Firenze 1659)
Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 77×63.
Nærværende maleri er efter Martinellis original som befinder sig i Galleria Corsini, Firenze.
Lærredet er doubleret. Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer og ujævne fernislag. Små afskalninger og overfladeridser - særligt nær hænderne, halsen og armhulen. Kunne trænge til en overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024