Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Kaj Dessau, stud. art., født 1897. Halv figur siddende en face med hænderne på stolens armlæn. Baggrunden er en del af en broderet skærm med unge mænd i renaissancedragt”. Sign. monogram 1916. Olie på lærred. 65×57.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 745. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1159.
Proveniens: Tidligere etatsråd direktør Martin Dessau.
Mindre afskalninger.
Ældre malerier og antikviteter, 13. august 2012