H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
Parti fra Bredgade med Sct. Ansgars Kirke. Ca. 1848. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. 16×20. Samtidig ramme.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 2080.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Lignende afbildet s. 210.
Proveniens: Grosserer Henry Nexøe-Larsens samling, Hindemae, dennes auktion, Bruun Rasmussen 391, 1979 nr. 55.
Let gulnet. Undersøgt i rammen
Kunst på papir, 29. juli 2024
20 bud