Bernardino Luini (del Lupino), efter, 19. årh.
Sankt Katharina af Alexandria. Usigneret. Olie på lærred. 54,5×48.
Nærværende maleri er efter Bernardino Luinis værk, som befinder sig på Statens Museum for Kunst KMSsp37
Retoucheringer, afskalninger og krakeleringer af forskellig grad. Behov for rensning. Mærker efter blændrammen ynlige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
54 bud