2004/1001
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Plexus”. To-personers sofa, to lænestole og rektangulært bord. Stel af mahogni, sider og ryg udspændt med fransk rørflet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med violet uld. Udført og mærket hos C.f. Christensen, Silkeborg. Sofa. L. 132. Sofabord. H. 53. L. 92. B. 58.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Falmet. Enkelte ridser og mærker på sofa og lænestole. En del ridser og mærker på bordet.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag