2004/​1001

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Plexus”. To-personers sofa, to lænestole og rektangulært bord. Stel af mahogni, sider og ryg udspændt med fransk rørflet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med violet uld. Udført og mærket hos C.f. Christensen, Silkeborg. Sofa. L. 132. Sofabord. H. 53. L. 92. B. 58.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Falmet. Enkelte ridser og mærker på sofa og lænestole. En del ridser og mærker på bordet.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK