2439/​1728

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Cirkulært fad samt to små tallerkner af forsølvet metal. Bort med stiliseret reliefdekor. Fad stemplet Just A., Danmark, Plet. Små tallerkner ej stemplet. Diam. hhv. 29,3 og 16,8. (3)

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker og hak. Nuanceforskelle og overfladepletter. Buler og ujævnheder.

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK