“Kongeserien”. To-personers sofa med stel af bøg, ryg og sæde med fransk rørflet, løse hynder betrukket med brunt skind. Samt kvadratisk sofabord af bøg. Udført og delvist mærket hos Botium. Sofa L. 118. Sofabord H. 40. L./B. 69,5. (2)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Dansih Chairs”, s. 198–199.
Litteratur: Mike Rømer “Rud. Thygesen & Johnny Sørensen, 9006 dage med design”, s. 23–27. Arnold Busk 1991.
Litteratur: Henrik Sten Møller, “Rud Thygesen & Johnny Sørensen, Industri & Design”, s. 16–19. Rhodos 1976.
Sofa med enkelte ridser og mærker. Sofabord med brugsslitage, ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. november 2017