1746/​1019

“Kongeserien”. To-personers sofa med stel af bøg, ryg og sæde med fransk rørflet, løse hynder betrukket med brunt skind. Samt kvadratisk sofabord af bøg. Udført og delvist mærket hos Botium. Sofa L. 118. Sofabord H. 40. L./B. 69,5. (2)

Litteratur: Noritsugu Oda, “Dansih Chairs”, s. 198–199.

Litteratur: Mike Rømer “Rud. Thygesen & Johnny Sørensen, 9006 dage med design”, s. 23–27. Arnold Busk 1991.

Litteratur: Henrik Sten Møller, “Rud Thygesen & Johnny Sørensen, Industri & Design”, s. 16–19. Rhodos 1976.

Dette emne handles i fuldmoms

Sofa med enkelte ridser og mærker. Sofabord med brugsslitage, ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 14. november 2017

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.500 DKK