1917/512
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Væglampe med rund skærm af matglas monteret på dobbelt bøjlestel af messing, indvendig med dobbeltfatninger af bakelit. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 41. Diam 30.
Formgivet til Gentofte Stadion/K.F.U.M. 1936–1943. Litteratur: Felix Solaguren-Beascoa: “Jacobsen 2”, gengivet og omtalt s. 56–57.
Skærm defekt/limet. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag