2031/​743

Peter Hvidt, tilskrevet (f. København 1916, d. sst. 1986)

Et sæt på fire højryggede stol af nøddetræ, ryg med vertikale tremmer. Sæde betrukket med broderi. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og let løse samlinger. To stole med revne/reparationer på armlæn på undersiden ved ryg.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK