Vincenzo Camuccini, tilskrevet (f. Rom 1771, d. sst. 1844)
Portræt af Bertel Thorvaldsen (1770–1844).. Ca. 1810. Usigneret. Olie på lærred. 73×61.
Litteratur: Kunst i Privat Eje, 1945, bd. II omtalt og afbildet s. 187, her tilhørende skuespilleren Erling Schroeder. Her som værende malt af Camuccini.
Proveniens: Skuelspiller Erling Schroeder (1945). Bruun Rasmussen auktion 15, 1950, nr. 106a.
Muligvis mindre replik til det i 1808 af Camuccini malede portræt til Accademia di San Luca i Rom. På dette portræt ses Thorvaldsen stående med sin højre arm hvilende på en stenkarm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, tegninger og bøger, 17. september 2019