2441/1199
Jadearmbånd prydet med udskåret Hetian jade. Antageligt fra ca. 1880–1900. Vægt ca. 53 g. B. 10 mm. Indvendig diam. ca. 6 cm.
Æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Vurdering