Thomas Arnel (f. København 1922, d. Aarhus 2010)
“Den sovende hundestad”. Sign. Litografier i original mappe. Lysmål 30×40. Uindrammede. (6)
Følgende titler:
1. En spillemand ankommer til en sovende hundestad.
2. Porcelænshundehuset.
3. Mødet med dronninge-tæven.
4. Højre og venstre-dyrene frastødte hinanden.
5. Højre og højre-dyrene og venstre og venstre-dyrene tiltrak hinanden.
6. Hunden og dens menneske.
7. De forstødte hundekonge.
8. Sabøtøren.
9. På Terrassen.
10. Hånd i hånd.
11. Porcelæns-hundehuset sprænges.
12. De hylende hunde under dobbeltmånen.
Kunst, antikviteter & design, 17. juni 2021