12124/​22

Thomas Arnel (f. København 1922, d. Aarhus 2010)

“Den sovende hundestad”. Sign. Litografier i original mappe. Lysmål 30×40. Uindrammede. (6)

Følgende titler:

1. En spillemand ankommer til en sovende hundestad.

2. Porcelænshundehuset.

3. Mødet med dronninge-tæven.

4. Højre og venstre-dyrene frastødte hinanden.

5. Højre og højre-dyrene og venstre og venstre-dyrene tiltrak hinanden.

6. Hunden og dens menneske.

7. De forstødte hundekonge.

8. Sabøtøren.

9. På Terrassen.

10. Hånd i hånd.

11. Porcelæns-hundehuset sprænges.

12. De hylende hunde under dobbeltmånen.

Kunst, antikviteter & design, 17. juni 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK