2104/297
Dansk empire flødekande af sølv, indvendigt forgyldt, oval form, dekoreret med graverede bladbånd. Bund punslet med ejerdata OFA samt Grawenstein. Københavns bymærke 1805. Utydeligt mestermærke; samt tysk tedåse af sølv. 19. årh.s slutning. Vægt 187 og 93 g. H. 11,5 og 13 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flødekande bundkant med mindre indtryk. Tedåse med let bulet prop og bund, dekoration med slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag