1821/5
Ernest Rancoulet (f. Sorèze 1870, d. Bordeaux 1915)
Herkules og Cerberus. Sign. Rancoulet. Skulptur af patineret bronze. 20. årh.s begyndelse. H. 86. B. 45 D. 38.
Kraftig grønlig patinering. Ridser og mærker.
Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018
Vurdering
Hammerslag