Oluf Hartmann (f. Søllerød 1879, d. København 1910)
“Daedalus og Icarus”. 1905. Usigneret. Olie på lærred. 57×41.
Udstillet: Kunstforeningen, Storstrøms Kunstmuseum og Vejle Kunstmuseum, “Oluf Hartmann. Urkraft og heltedyrkelse”, 1990 nr. 9. Det Danske Kunststævne i Forum 1920 nr. 158.
Proveniens: Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland.
Lærredet er dubleret. Minimale afskalninger samt én reparation nedre højre hjørne.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018
11 bud