2414/1136
Safirsmykkesæt af 8 og 10 kt. guld og hvidguld bestående af ring, et par ørestikker og vedhæng med halskæde hver prydet med oval facetslebet safir omkranset af talrige faveløse hvide sten. Str. 61. Ørestikker B. 7 mm. Vedhæng inkl. øsken L. 18 mm. Halskæde L. 61 cm. (4)
Ring af 10 kt. Ørestikker, vedhæng og halskæde af 8 kt.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. En ørestik mangler en sten.
Smykker og Fashion, 3. april 2024
Vurdering
Hammerslag