2009/286
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Guanyin med rester af forgyldning, siddende på klippe med barn. Qing. 18.-19. årh. H. 16.
Den ene fod udskiftet, den anden med reparation. Lodning på bagsiden af hovedet. Brud på bagsiden af klippe, manglende tjenere i siden. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag