1949/937
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med lyst velour. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Senere betræk med pletter og mærker.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag