1816/65
Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Der sysles i petroleumslampens skær. Sign. V. Joh. 74. Olie på lærred. 27×26.
På bagsiden af lærredet et stempel fra kunstnerens dødsboauktion.
Retoucheringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 16. april 2018
Vurdering
Hammerslag
40 bud