Alfred Klitgaard (f. Århus 1926, d. 2005)
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
Maria Viktor (f. København 1932)
Cigaræske af riopalisander med stjernelogo i emalje på låg. Stemplet Klitgaard Denmark. H. 6. B. 28. D. 19
Cigaræsken er designet og udført af snedkermester Alfred Klitgaard, Aarhus. Logo på låget er tegnet af Henning Koppel og er udført af Maria Viktor.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021