2125/989
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Charlottenborg”. Pendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 46.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverst skærm med let skævhed. Mangler bundplade. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud