2131/847
Jean Prouvé (f. Nancy 1901, d. sst. 1984)
En stol med stel af forniklet stål. Sammenklappeligt sæde samt ryg betrukket med sort uld. Formgivet 1930erne. Udført hos Tecta. H. 103. B. 45.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag