Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Vinterlandskab set fra en snedækket veranda. Sign. monogram. Pastel på papir. 73,5×100.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.
Enkelte nålehuller ved hjørner og kanter. Enkelte retoucheringer. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020