912/​143

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Interiør fra et værksted med et arbejdsbord og klæder, der hænger til tørre over en brændeovn. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 85×69.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 370, 1952 nr. 266.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK