Fransk barok kabinet af ibenholt og sorte træ, front med to døre med ovale plaketter udskåret med figurer i relief og fire skuffer, indvendig fineret med et geometrisk mønster af palisander og amaranth, tre hylder, bagsiden af dørene og det indvendige af skufferne fineret med samme. Senere underdel, udskåret med maskaroner, bred skuffe og X-formet sprosse. Delvis 17. årh. H. 196. B. 157. D. 58.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020