896/​145

Fransk barok kabinet af ibenholt og sorte træ, front med to døre med ovale plaketter udskåret med figurer i relief og fire skuffer, indvendig fineret med et geometrisk mønster af palisander og amaranth, tre hylder, bagsiden af ​​dørene og det indvendige af skufferne fineret med samme. Senere underdel, udskåret med maskaroner, bred skuffe og X-formet sprosse. Delvis 17. årh. H. 196. B. 157. D. 58.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag