Ole Schwalbe (f. Brønshøj 1929, d. København 1990)
“Romerske synonymer”. To kompositioner. Begge sign. Schwalbe, 19/100. Litografi i farver og offset tryk. Lysmål 46×40. (Indrammet i én ramme 60×98)
Papiret er gulnet og bølger en smule.