2033/56
Dansk Jørgen Peter Arboe standur i kasse af forgyldt og koral bemalet træ, rigt prydet med blomster og ornamentik, timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. J. P. Arboe no. 802. 18. årh. H. 213.
Restaureret. Nøgle medfølger. Lodder og pendul medfølger, optræksnøgle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag