Foto endnu ikke klar
879/​1102

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 1”. Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af jern. Løse hynder betrukket med original grøn uld. Formgivet 1955. Udført 1960'erne hos Getama, Gedsted, stemplet herfra. H. 34. L. 180. B. 76. (2)

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i 1964 hos I.M. Christensen i Struer.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 5–6, 1955. Litteratur: “Mobilia”, nr. 7, juli 1955.

Design, 4. juni 2018

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK