1839/​13

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Vinterlandskab med vandrere i solen. Sign. med dedikation “Til Asger Fischer 7/10 1920 Venligst fra P. Mønsted”. Olie på lærred monteret på malepap. 24×34.

Enkelte retoucheringer. Minimale krakeleringer. Områder med tyndere bemaling. Lærred buler let op ved nedre kant.

Ældre malerier og møbler, 24. september 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag