Erik Plöen (f. 1923, d. 1964, Verksam i Norge)
Høj vase af stentøj modelleret med reliefdekor. Udvendigt dekoreret med hvid glasur, indvendigt med turkisgrøn glasur. Sign. Plöen 49. Unik. H. 31,5. Diam. 11.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte afslag og trykmærker i glasuren på reliefdekor.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024