Michail Vasilievich Boskin (f. Korelovschina, Skt. Petersborg provinsen 1875, d. Zagorsk, Moskva provinsen 1930)
Russisk folkelivssceneri med syngende bønder i runddans. Sign. K. Boskin 1914 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. Lysmål 54,5×69.
Proveniens: Erhvervet af Gerda Schønnebech, f. Rydemand, da hun boede i Rusland med sin forlovede og senere ægtemand, Alfred Schønnebech. Han arbejdede her for Store Nordiske Telegrafselskab i årene omkring den russiske revolution.
Indrammet bag glas.
Russisk kunst, møbler og varia, 28. november 2012