Niels Skovgaard (f. København 1858, d. Lyngby 1938)
En urhane. Studie til dekoration på et keramikfad. Sign. N. S. 89. Vandfarve, bly og pen på papir monteret på træ. Diam. 31,5.
Udstillet: Kunstforeningen, “Niels Skovgaard”, 1919 nr. 66.
Litteratur: Tidsskrift for Kunstindustri, ”Kjøbenhavns porcelæn og Utterslev Pottemageri”, København 1887, afb. s. 79, omtalt s. 85.
Proveniens: Museumsdirektør Dr. phil. Karl Madsen (1919).
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 29. april 2019
27 bud