Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“På vej til markedet. Motiv fra Civita d'Antino”. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 67×92.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 593. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 982.
Udstillet: Kunstforeningen, “Kristian Zahrtmann 1843–1917”, 1955 nr. 64. Kunstforeningen, Civita D'Antino. Zahrtmanns by i Italien", 1989 nr. 56.
Proveniens: Vekselerer K. A. Monies (1942). Bruun Rasmussen auktion 507, 1988 nr. 59 afb. s. 30.
Malerier og tegninger, 21. september 2021