2050/737
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj modelleret i oval form, sider med vertikale indridsninger. Cirkulær munding. Dekoreret med rødbrun glasur med mørkegrå og enkelte brungrønne elementer. Sign. E.St.N., 468. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 18. L. 16. D. 13,5.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud