915/​33

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Jysk hedelandskab; optrækkende uvejr”. Ca. 1840. Usigneret. Olie på lærred. 26×38.

Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier, 2008, nr. 83, afb. s. 53.

Udstillet: Kunstforeningen og Fyns Kunstmuseum, “Dankvart Dreyer 1816–1852 - Malerier og tegninger”,1989, uden for katalog. Skovgaardmuseet, “Udsigt til Guldalderen”, 2006 (intet katalognummer). Fyns Kunstmuseum, Den Hirschsprungske Samling, “Naturfortrolighed. Dankvart Dreyer 1816–1852”, 2006–2007 nr. 9.

Litteratur: Palle Kousgaard, “Mennesker og landskab”, 2007 s. 72.

Proveniens: Kammerherre Bornemanns samling.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK