2009/147
Skrin af porcelæn dekoreret i jernrødt med blomster, indvendig i låget kilns og inskription “Fra vennerne fra Den kongelige Porcelæns-fabrik og Københavns Fajancefabrik”. Kanten monteret med forgyldt bronze. Dekoreret af Thorkild Olsen, Decb 1924. Royal Copenhagen. H. 10 cm. L. 19,5 cm. B. 14 cm. Nøgle medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud