850/​16

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Erhvervet af Nationalmuseet i Stockholm i september 2014

“Skolebestyrer J. Krohn som barn, kunstnerens søstersøn.” 1846. Usigneret. Olie på lærred. 30×25.

Emil Hannovers fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 155.

Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 187.

Jørgen Folmers og Iben Froms fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 187.

Udstillet: Kunstforeningen, “Katalog over Malerier og Studier af Christen Schiellerup Købke”, 1884 nr. 115. København, “Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 1068. Kunstforeningen, “Fortegnelse over Købkes Malerier, 1912 nr. 185. Kunstforeningen, ”Christen Købke“, 1953 nr. 100. Statens Museum for Kunst, ”Christen Købke 1810–1848", 1996 nr. 187, gengivet s. 335.

Litteratur: “Kunst i Privateje”, 1945, bd. III, omtalt s. 290. Hans Edvard Nørregård-Nielsen, “Christen Købke”, 1996, bd. III, afbildet s. 196 og omtalt s. 206 som følgende: “Så er der allerede mere hold på det portræt, Købke i 1846 udførte af søsteren Sophies søn, den senere kendte skolemand, Johan Krohn. Hele barnets væsen er venligt imødekommende rettet ud ad billedet, vi præsenteres som altid hos Købke for et helt menneske, der allerede er trådt i karakter. Her sidder han og er som alle de børn, Købke så, så ganske sig selv i den pæne brunrøde kjole og med en lille hvid krave om halsen.”

Proveniens: Fru C. Krohn (1884). Johan Krohn (1915). Jernstøber Brandts auktion, Winkel & Magnussen 77, 1930 nr. 72. Cecilie Brandt, Odense (1945, 1953), Tyge Brandt.

Johan Jacob Krohn (1841–1925) var søn af billedhugger og medaljør F. C. Krohn og Christen Købkes søster, Sophie Susanne Købke. Han var forfatter og skolebestyrer af den ansete private drengeskole Krebs' Skole i København 1880–1914. Som forfatter skrev han flere fortællinger for børn. Mest kendt er børnebogen “Peters Jul” (1870) med illustrationer af Johans bror, maler og museumsdirektør Pietro Krohn.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 16. september 2014

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK