2050/8628
“Hverdagsservicet”. Russisk rundt serveringsfad af porcelæn, dekoreret med blomster i farver på hvid grund. Russisk, kyrillisk presset mrk. “P” for “Pridvorn”, dvs. = “Hoffet”. 18. årh. Diam. 35.
Mindre aldersslitage, bl. a. ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag