2432/856
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående skrivebord af eg samt tilhørende skuffemodul. Skrivebord med udtræksplade i front, modul med tre skuffer med messinggreb. Udført 1960–1970'erne hos P. Lauritsen & Søn. Skrivebord: H. 71. L. 191. B. 84/129. Skuffemodul: H. 67. B. 46. D. 84. (2)
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
13 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||